امتیاز کاربران

لباس کار نسوز چه ویژگی‌های باید داشته باشد؟

what-features-should-fireproof-work-clothes-have

همان‌طور که می‌دانید، ایمنی مهم‌تر از کار است! به همین علت انتخاب یک لباس کار مناسب با نوع فعالیت و متناسب با محیط کار، یکی از ملزومات ایمنی در کار است. به‌طوری‌که استفاده‌نکردن از لباس کار مناسب، گاهی ممکن است جان افراد را به خطر بی اندازد.

اهمیت استفاده از لباس کار ایمن، زمانی بیشتر احساس می‌شود که افراد در محیط‌هایی کار می‌کنند که با آتش، مواد مذاب، برق صنعتی و … سروکار دارند. این دسته از افراد، حتماً باید از لباس کار نسوز، استفاده کنند. لباس کار ضدحریق، به علت دوخته شدن از پارچه‌های غیر قابل‌اشتعال و نسوز در کنار رعایت نکات ایمنی قانون لباس کار، امکان فعالیت امن‌تر را به کارکنان مشاغل حساس، می‌دهد.

در این مقاله از سایت نسوز آوران آترا، به ویژگی‌های لباس کار نسوز و راهنمای خرید لباس کار نسوز، خواهیم پرداخت. چنانچه با صنعت محصولات نسوز، آشنایی ندارید، توصیه می‌کنیم برای درک بهتر محتوای این مقاله، به “فیلم آزمایش شعله، لباس کار نسوز”، در سایت نسوز آوران آترا، مراجعه کنید.

 

لباس کار چیست و به چه منظوری استفاده می‌شود؟

قبل از هر چیز، ابتدا به تعریف لباس کار و لزوم استفاده از آن، خواهیم پرداخت. بر اساس آیین‌نامه بهداشت عمومی کارگاه‌ها، تمام کارفرمایان موظف‌اند، سالی ۲ دست لباس مخصوص کار رایگان، باتوجه‌به نوع فعالیت کارکنان و برای حفظ سلامتی آن‌ها، تهیه کند.

به زبان ساده، لباس کار به یک لباس مخصوص می‌گویند که باتوجه‌به نوع فعالیت، شرایط آب‌وهوایی، سلیقه سازمان و … انتخاب می‌شود. این لباس، باید برای تمام کارکنان یک سازمان یا بخشی از آن، یکسان باشد. مهم‌ترین ویژگی‌های یک لباس کار خوب، عبارت است از:

 1. لباس مخصوص کار، باید ضدچروک باشد.
 2. لباس کار، باید به‌سادگی شسته شود.
 3. دوخت، پارچه و کیفیت آن، باید کیفیت مطلوبی داشته باشد.
 4. کارکنان باید هنگام پوشیدن لباس، احساس راحتی در آن داشته باشند.
 5. لباس مخصوص، باید برای فعالیت‌های مختلفی که کارکنان باید انجام دهند، مناسب باشد.
 6. لباس کار باید از خطرات احتمالی کار، جسم و جان کارکنان را محافظت نماید.

 

لباس ضدحریق چیست و چگونه باید از آن مراقبت کرد؟

باتوجه‌به تعریف بالا از لباس کار درمی‌یابیم، افرادی که به علت نوع فعالیت خاصی که انجام می‌دهند، با آتش یا خطر سوختگی با آن قرار دارند، باید از لباس کار ضدحریق و نسوز استفاده کنند.

لباس کار ضد شعله، به لباس‌هایی می‌گویند که در برابر آتش، مقاوم هستند؛ درنتیجه می‌توانند فردی که آن‌ها را پوشیده است را از تماس با آتش، محافظت نمایند؛ این لباس‌ها، نمی‌سوزند و خودبه‌خود، خاموش می‌شوند.

البته لازم به ذکر است که لباس ضد آتش، تنها یک لباس برای محافظت نیست! بلکه معمولاً شامل سایر تجهیزات جانبی مقاوم در برابر آتش نیز هستند؛ مانند: کلاه ایمنی، دستکش نسوز، کفش ایمنی و …

اما مسئله مهم این است که چگونه باید از این لباس‌ها، مراقبت کرد؟ برای این منظور باید به نکات زیر توجه کنید:

اگر لباس کار با استفاده از پوشش ضد شعله، در برابر آتش مقاوم شده باشد، ممکن است با شستن این قابلیت را از دست بدهد؛ ولی اگر لباس با پارچه نسوز، دوخته شده باشد، با شسته شدن، باز هم خاصیت ضدحریق بودن خود را حفظ خواهد کرد.

نکته مهم: در زیر لباس مقاوم حرارتی، یک لباس صددرصد نخی بپوشید؛ زیرا برخی لباس‌های پلی‌استری، ممکن ذوب یا مشتعل شوند.

 

آشنایی با انواع لباس ضدحریق و کاربردهایشان!

Types of fireproof work clothes naatra

همان‌طور که می‌دانید، لباس‌های ضد آتش، باید از پارچه‌های نسوز دوخته شوند. این پارچه‌ها نیز بستگی به نوع کاربرد و صنعتی که در آن استفاده می‌شوند، از الیاف، ترکیبات مختلف، تولید می‌شوند.

این لباس‌‌ها باید از الیافی تهیه شوند که الکتریسیته تولید نکنند؛ (از مهم‌ترین الیاف استفاده شده برای لباس مقاوم آتش، پنبه نسوز و آزبست است.) همچنین به علت اهمیت استحکام بالای این لباس‌ها، برای بافت پارچه لباس کار صنعتی، از نخ، دو یا چهارلا، استفاده می‌شود. رنگ این لباس‌ها برای ماندگاری بالاتر، معمولاً از رنگ راکتیو استفاده می‌شود.

انواع لباس کار صنعتی، عبارت است از:

 • لباس نسوز آلومینیومی ALFA7:

این لباس‌های نقره‌ای رنگ، از جنس الیاف نسوز فایبرگلاس برای لایه بیرونی و پشم طبیعی و عایق حرارتی برای لایه داخلی لباس، تولید شده است. معمولاً هنگام استفاده از لباس نسوز آلومینیومی، از کفش‌های پلی‌آمید پوشیده می‌شود. با این لباس آلومینیومی، می‌توان به‌سادگی داخل شعله آتش شد.

 • لباس ضد شعله آلومینیومی MKF_23_FFH2:

از این لباس ضد شعله آلومینیومی، برای مشاغلی که با فعالیت‌های گرمازا، سروکار دارند استفاده می‌شود؛ مثل: شغل ریخته‌گری، کوره‌های ذوب مواد معدنی و …

 • لباس نسوز آلومینیومی BETA5:

جنس بیرونی این لباس از الیاف فایبرگلاس، روکش امواج گرمایی، آلومینیوم جنس Fairtex و جنس لایه داخلی لباس از ترکیبات Wool Fabirc به همراه سایر مواد مقاوم است. این مدل از لباس‌های نسوز، به شکل پنج تکه شامل کلاه، اورکت، دستکش، ساق‌بلند، شلوار و کفش است، تولید می‌شود.

 • لباس نسوز آتش‌نشانی مدل Tiger Matrix:

این لباس مخصوص آتش‌نشانان طراحی و در برابر پارگی، حرارت، کشش و آتش، مقاوم بسیار زیادی دارد. وزن لباس آتش‌نشانی بسیار کم و در رنگ‌های طلایی، سرمه‌ای و مشکی است.

 • لباس نسوز آتش‌نشانی مدل Promax:

این لباس به‌صورت یک کت‌وشلوار سرمه‌ای و در ۳ لایه است. این مدل لباس که به‌صورت کت‌وشلوار دوخته شده، در برابر حریق مقاومت بالایی دارد.

 • لباس نسوز جوشکاری:

لباس جوشکاری از جنس روکش آزبست با روکش فسفات یا آلومینیوم و PVC، تولید می‌شود. این لباس‌ها برای ایمنی هنگام کار، باید فاقد هر نوع جیب و ظریف‌کاری باشند.

 

قیمت لباس کار نسوز:

همان‌طور که ذکر کردیم، لباس کارهای نسوز، به علت اینکه از الیاف متفاوت و طی فرایندهای مختلفی تولید می‌شوند؛ بازه قیمتی متفاوتی نیز دارند. اما مهم‌ترین فاکتورهای مؤثر در قیمت لباس ضدحریق عبارت است از:

 1. سایز لباس کار
 2. دارابودن ویژگی‌هایی مثل شب‌نما بودن و …
 3. تعداد زیپ، دکمه و جیب‌های لباس مخصوص کار
 4. مقدار مواد شیمیایی استفاده شده برای تولید پارچه نسوز
 5. کیفیت دوخت و جنس پارچه استفاده شده برای لباس کار مقاوم حریق

 

جمع‌بندی:

مشاغل مختلف، باتوجه‌به نوع فعالیت و میزان حساسیت باید برای حفاظت جانی، از لباس کار مخصوص استفاده کنند. به‌خصوص مشاغلی که با خطر آتش‌سوزی یا سوختگی مواجه هستند، باید از لباس کار نسوز استفاده کنند. در این مقاله از سایت نسوز آوران آترا، با انواع لباس کارهای صنعتی نسوز و کاربردهایشان آشنا شدیم. شما عزیزان میتوانید به جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید انواع لباس نسوز از بخش تماس با ما اقدام نمایید.

 

تجربیات خود درباره استفاده و خرید لباس کار صنعتی را با ما در میان بگذاریم.

Nrank .irمشاهده نوشته ها

Avatar for nrank .ir

نوین رنک از ایجاد تا صفر تا صد کسب و کار شما ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *