امتیاز کاربران

انواع پکینگ نسوز و کاربرد هایشان

Types of fireproof packing naatra

پکینگ نسوز، نوعی نخ یا  طناب نسوز است که خیلی از کارشناس ها این محصول را با نام “آب بندی” و “پکینگ نخ نسوز میشناسند.

در واقع  پکینگ نسوز یا طناب نسوز درزگیر یا آب بند هایی هستند که به صورت  درهم تنیده شده، برای آب بندی  و افزایش میزان استحکام مکانیکی دور شفت قرار میگیرند  تا سایش بین قطعات در هر دستگاه کمتر شود .

این محصول در پتروشیمی ها، نیروگاه ها، سکوهای نفتی و صنایع کشتی سازی برای آب بندی پمپ ها، شیرها، شفت ها و مخازن صنعتی کاربرد زیادی دارد . همینطور در بسیاری از صنایع دیگر پکینگ  های نسوز نقش پکینگ مکانیکی را ایفا می کند و شاید به همین دلیل است که پکینگ نسوز را به صورت بسته بندی در بازار میفروشند. با نسوز آوران آتا تا انتها این مقاله همراه باشید تا با هم این محصول را دقیق تر بررسی کنیم.

 

چرا باید از پکینگ نسوز استفاده کنیم ؟!

امروزه پلیمرهایی مانند تفلون وارد صنعت شده که از کارایی زیادی برخوردار است . به عنوان مثال پکینگ تفلون خالص یکی از پرفروش ترین محصولات در صنعت محسوب میشود..سوالی که مطرح می شود این است که، چرا باید از پکینگ نسوز برای آب بندی پمپ ها و سایر قطعات صنعتی استفاده کنیم؟ چرا نمی توان از راه های ارزان تر  از این قطعات  محافظت کرد؟

استفاده از پکینگ نسوز برای آب بندی پمپ یکی از متداول ترین و با ارزش ترین روش های آب بندی است و در واقع  یک تکنیک انعطاف پذیر به شمار می آید . در سال های گذشته برای بستن شکاف پمپ و آب بندی آن از پارچه های نسوز و نوار نسوز استفاده می شد. به این ترتیب، هر چه چرخه های بیشتری از  نوار و پارچه به دور پمپ، شفت و مخزن قرار میگرفت، فرآیند کامل تری اتفاق می افتاد. اما اگر از پارچه و نوار اشتباه استفاده می شد یا کاسه نمدی دیگری که مناسب دستگاه نبود روی آن قرار می گرفت، به قطعات گران قیمت دستگاه آسیب بسیار جدی وارد میکرد. حتی  گاهی این اشتباه  منجر به ورشکستگی یک کارگاه صنعتی  میشد. در نظر گرفتن این شرایط برای کشور ما که  قطعات  به خاطر تحریم ها گران  بوده و به سختی پیدا میشود، از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چرا که علاوه بر محدودیت هایی که در واردات قطعات داریم، خروج ارز از کشور نیز موضوع دیگری است که باید به آن توجه کرد.

استفاده از پکینگ نسوز یک روش کم خطر و به صرفه است . یعنی در آب بندی قطعات  حتی اگر از پکینگ اشتباه استفاده کنید. به دستگاه مخزن شما آسیبی وارد نشده و خسارات شدیدی شامل حال شما نخواهد شد.پس بر اساس آنچه گفته شد مقرون به صرفه تر آن است که برای آب بندی و درزگیری به جای هر وسیله از پکینگ های نسوز مناسب استفاده کنید.

 

انواع پکینگ های نسوز

پکینگ نسوز هم مانند سایر محصولات نسوز بر اساس نوع استفاده به چند دسته تقسیم می شود که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

پکینگ تفلون

پکینگ PTFE یا پکینگ تفلون با فیلامنت PTFE (پلی تترا فلوئورواتیلن، تفلون)،  از جمله محصولات نسوز است با خلوص بالا بافته می شود. این محصول  دارای اصطکاک کم و مقاومت عالی در برابر مواد شیمیایی بوده. همینطور بسیار انعطاف پذیرو خود روان کننده است. پکینگ های تفلون در برابر سرعت و فشار خطی بالا با حداقل سایش مقاومت می کنند و بازدهی خوبی از خود نشان میدهند. پکینگ تفلون  را می توان برای آب بندی  شیر و پمپ ها استفاده کرد،( به ویژه برای  پمپ هایی که قابلیت اکسید شدن دارند). پکینگ نسوز تفلون یا همان پکینگ تفلونی (PTFE) از جمله ساده ترین و قدیمی ترین انواع پکینگ نسوز به حساب می آید. این محصول  در دو نوع پکینگ تفلون خالص و پکینگ تفلون روغنی دربازار تولید میشود.

پکینگ تفلون خالص: این آب بند به طور کامل از الیاف تفلون خالص بافته میشود و دارای ضریب اصطکاک پایین میباشد.

پکینگ تفلون روغنی: این آببند از الیاف تفلونی آغشته به روغن سیلیکون بافته میشود

 

پکینگ نسوز تفلون گرافیت

در ساختار این نوع از پکینگ ها، کربن و گرافیت وجود دارد و این عمده ترین ویژگی پکینگ نسوز تفلون گرافیت است . با  این وجود برای اینکه بدانیم  اهمیت پکینگ نسوز تفلون چیست، بهتر است ابتدا کمی اطلاعات درباره ماده گرافیت داشته باشیم.

ساختار گرافیت

همانطور که  میدانید.،مهمترین ویژگی گرافیت، لایه لایه بودن  آن  است. این لایه ها به صورت موازی روی هم قرار می گیرند  به گونه ای که لایه های زیرین توسط گرد گرافیت به لایه های بالایی متصل شوند. این ویژگی باعث آب بندی کامل و همچنین استحکام  ماده در برابر دمای بالا خواهد شد.پس به راحتی میتوان از آن برای محصولات نسوز استفاده کرد. مهمترین کاربرد فیبر کربن در صنایع نظامی ساخت سپرهای مقاومتی است. حال میتوانیم پکینگ نسوز تفلون گرافیت را دقیق تر بررسی کنیم.

 

 پکینگ نسوز تفلون گرافیت

پکینگ گرافیت خالص همانطور که از نامش پیداست، از الیاف گرافیت منبسط شده با کیفیت بالا  وبا خلوص بالای 96% ساخته شده است .( در  برخی  از ساختار ها نیز این نوع پکینگ  را به عنوان نخ نسوز گرافیت خالص می شناسند ). ماده اصلی در ساختار این بسته بندی گرافیت خالص است .پکینگ گرافیت نیز مانند سایر پکینگ ها  از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است.

 

ویژگی های پکینگ نسوز تفلون گرافیت

مقاومت حرارتی این نوع پکینگ نسوز حدود 650 درجه سانتیگراد است. براساس همین مقاومت، پکینگ قادر است در دمای منفی 220 درجه سانتیگراد نیز پایداری خود را حفظ کند. مقاومت شیمیایی پکینگ  هم از 1 PH تا 14 است . با توجه به خصوصیات گفته شده محصول ضریب اصطکاک بسیار پایینی دارد و همین ویژگی کاربردهای آن را بسیار افزایش داده است. پکینگ نسوز تفلون گرافیت،  بهترین پکینگ در زمینه آب بندی است؛ چراکه در برابر فشار مقاوم بوده و برای نصب در شیرهایی که با بخار یا مایعات دیگر کار می کنند، بسیار مناسب است.

 

کاربردهای پکینگ نسوز تفلون گرافیت

به طور کلی این پکینگ برای استفاده در تمامی محیط هایی با فشار یا بخار زیاد،بسیار مناسب است و عمدتاً برای جلوگیری از خروج سیالات استفاده می شود. از این پکینگ می توان در ترکیبات شیمیایی (به جز فلزات قلیایی و فلوئوردار)، محور موتور (سرعت کم)، پمپ پیستونی، سانتریفیوژ و درزگیر استفاده کرد. بنابراین پکینگ نسوز تفلون گرافیت ، کاربردهای متنوعی دارد که از مهمترین آنها می توان به  موارد زیر اشاره کرد:

  1. استفاده برای آب بندی حرارتی مخازن پتروشیمی، متالورژی، نیروگاه ها و تاسیسات دریایی.
  2. برای آب بندی پمپ های فشار قوی در نیروگاه های گازی استفاده شود
  3. برای آب بندی تمامی شیرهای جداسازی در راکتورهای هسته ای استفاده می شود
  4. برای آب بندی انواع مخازن آزمایشگاهی در محیط های شیمیایی استفاده شود
  5. استفاده برای انواع مواد کاربردی، انواع گشتاورهای صنعتی

types-of-fireproof-packing-and-their-uses naatra

پکینگ نسوز آرامید

پکینگ های نسوز آرامید (کولار) از گران قیمت ترین و با ارزش ترین انواع پکینگ نسوز است که بر اساس کاربرد های مختلف انواع گوناگون تولید می شود. این نوع از پکینگ با بافته شدن تفلون بدست می آید و ویژگی خاص ان نیز به خاطر حضور تفلون در تار و پود آن است.

بسته بندی نسوز گرافیت آرامید تفلون، از الیاف تفلون معروف به PTFE بافته شده و برای حفظ استحکام و تقویت حرارتی استفاده میشود، (وجود الیاف آرامید یا نخ نسوز (کولار) در کناره های این پکینگ مهر و موم شده است). همانطور که می دانید برای ساخت جلیقه های ضد گلوله از الیاف آرامید استفاده می شود. درواقع چون الیاف آرامید،  قادر به مقاومت در برابر سایش بسیار بالا و همچنین هدایت حرارتی و مقاومت در برابر کشش، پارگی و فشار هستند،مهمترین گزینه برای ساخت جلیقه های ضد گلوله محسوب میشوند. برای استفاده در محیط های با دما و فشار بالا نیز الیاف آرامید توصیه میشود چرا که تحمل حرارت آن در حدود 260 درجه سانتیگراد و تحمل فشار استاتیکی این پکینگ تا 200 بار می باشد. همچنین  به دلیل وجود الیاف آرامید در این طناب نسوز، برای شفت هایی با سرعت 10 متر بر ثانیه نیز  از این محصول  استفاده میکنند.

 

 به طور کلی موارد استفاده این محصول عبارتند از:

صنایع پایه مانند پالایشگاه، نیروگاه، پتروشیمی، صنایع غذایی و .

 

همچنین از این پکینگ نسوز در پمپ های پیستونی، فاضلاب، آب گرم، روغن، گریس، آب آشامیدنی، اسیدهای ضعیف شده و محلول های قلیایی استفاده می شود.

پکینگ نسوز گرافیت خالص

یکی دیگر از پکینگ های نسوز، نوع گرافیت خالص آن است که  از نخ گرافیت منبسط شده با گرافیت با خلوص 99 درصد تشکیل شده. وجود بافت داخلی سیم اینکونل دارای نیکل 70 درصد و مواد افزودنی دیگر در کنار بافت مورب پکینگ های نسوز گرافیت خالص، موجب افزایش قابلیت کشش در این نوع آب بند شده است.

 

بسته بندی نسوز گرافیت خالص:

برخی نیز این نوع بسته بندی را به عنوان نخ نسوز گرافیت خالص می شناسند. بسته بندی گرافیت خالص همانطور که از نامش پیداست از الیاف گرافیت منبسط شده با کیفیت بالا با خلوص بالای 96% ساخته شده است. باید بدانیم که ماده اصلی در ساختار این بسته بندی گرافیت خالص است. این نوع بسته بندی نیز از انعطاف بسیار بالایی برخوردار است.

 

ویژگی های این نوع بسته بندی

محققان دریافته اند که مقاومت حرارتی این نوع پکینگ نسوز حدود 650 درجه سانتیگراد است. این پکینگ قادر است در دمای منفی 220 درجه سانتیگراد نیز پایداری خود را حفظ کند. مقاومت شیمیایی این پکینگ  نیز از 1 PH تا 14 می باشد. همچنین  پکینگ، ضریب اصطکاک بسیار پایینی دارد و همین ویژگی ها  کاربردهای محصول  را افزایش داده است.  با توجه به آنچه گفته شد به نظر میرسد این پکینگ بهترین محصول در زمینه آب بندی بوده و برای نصب در شیرهایی که با بخار یا مایعات دیگر مورد استفاده قرار میگیرد.

 

کاربردهای  پکینگ گرافیت خالص

به طور کلی پکینگ گرافیت خالص ، برای استفاده در تمامی محیط هایی با فشار یا بخار، مناسب است و عمدتاً برای جلوگیری از خروج سیالات استفاده می شود. از این پکینگ می توان در ترکیبات شیمیایی (به جز فلزات قلیایی و فلوئوردار)، محور موتور (سرعت کم)، پمپ پیستونی، سانتریفیوژ و درزگیر استفاده کرد همچنین این پکینگ موارد استفاده دیگری نیز دارد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

  1. استفاده برای آب بندی حرارتی مخازن پتروشیمی، متالورژی، نیروگاه ها و تاسیسات دریایی.
  2. برای آب بندی پمپ های فشار قوی در نیروگاه های گازی استفاده شود
  3. برای آب بندی تمامی شیرهای جداسازی در راکتورهای هسته ای استفاده می شود
  4.  برای آب بندی انواع مخازن آزمایشگاهی در محیط های شیمیایی استفاده شود
  5. استفاده برای انواع مواد کاربردی، انواع گشتاورهای صنعتی

 

پکینگ نسوز آزبست تفلون

پکینگ آزبست تفلون یا پکینگ شیر تفلون، از جدید ترین انواع پکینگ نسوز است.الیاف آزبست آغشته شده به کامپاند تفلون خالص یا همان PTFE در کنار روغن سیلیکون،مواد اصلی تشکیل دهنده  پکینگ هستند.  مهمترین ویژگی این  محصول  تحمل دما تا 500 درجه سانتیگراد و قیمت مناسب آن میباشد.

 

پکینگ نسوز تفلون گرافیت آرامید

این نوع آب بند های نسوز از ترکیب نخ تفلون گرافیت در کنار آرامید بافته شده تشکیل شده اند. در واقع پکینگ های نسوز تفلون گرافیت آرامید دار از مهمترین و ارزشمندترین محصولات نسوز به حساب می آیند که بسته به ویژگی های منحصر به فردی که دارند در بسیاری از صنایع عام و خاص مورد استفاده قرار میگیرند.

 

پکینگ نسوز تفلون آب بندی

پکینگ نسوز تفلون آب بندی با نام هایی همچون تفلون های چسب دار یا تفلون های آدامسی نیز شناخته میشوند. این نوع آب بند ها از تفلون (PTFE) منبسط شده تشکیل شده است که در دو نوع پکینگ تفلونی چسب دار با سطح مقطع دایره ای و چهارگوش طراحی و تولید میشوند.

 

پکینگ نسوز تفلون آرامید

پکینگ های نسوز تفلون آرمید از ترکیب نخ نسوز تفلونی با آرامید تشکیل شده است که همین امر موجب میشود تا این نوع آب بند از ضریب اصطکاک بسیار بالایی برخوردار باشد. از دیگر ویژگی های این نوع آب بند نسوز میتوان به مقاومت بسیار بالا در برابر سایش و کشش اشاره کرد.

 

پکینگ نسوز فایبرگلاس

این محصول ، به دلیل تحمل حرارت، فشار بالا و غیر سمی بودن، یکی از بهترین جایگزین های پکینگ نسوز آزبست برای عایق بندی حرارتی به شمار می آید. همچنین خواص دی الکتریک الیاف فایبرگلاس یا شیشه،  در عایق کاری الکتریکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.  با توجه به آنچه گفته شد ، این محصول را می توان در گروه کاربردترین پکینگ های نسوز موجود در بازار عایق بندی صنعتی قرار داد که مصارف گوناگونی دارد.

 

پکینگ نسوز کتان گریس

پکینگ نسوز کتان گریس یکی از پرکاربردترین پکینگ های موجود در بازار است ، این محصول از الیاف خالص و طبیعی کتان بافته شده و به روغن گریس آغشته می شود.  یکی از مهمترین ویژگی های پکینگ کتان مقاومت بالای الیاف کتان در برابر پوسیدگی و آب شور است و براساس همین ویژگی ،  برای آب بندی قطعات و تجهیزات دریایی بسیار موثر است. همچنین، به کارگیری گریس طبیعی در فراوری پکینگ کتان گریس، انعطاف پذیری این پکینگ نسوز را  تا حد زیادی افزایش داده و همین موضوع باعث شده که در صنعت طرفداران زیادی داشته باشد.

 

پکینگ نسوز رمی

این محصول، یکی از طبیعی ترین محصولات نسوز موجود در بازار است که بر پایه الیاف گیاهی رمی فراوری میشود. به همین سبب، به حفظ سلامت بشر و محیط زیست برای نسل آینده کمک شایانی خواهد کرد. مهمترین ویژگی  پکینگ استحکام بالا و مقاومت قابل توجه آن در برابر فشار است . این مسئله موجب افزایش طول عمر قطعات و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری هم می  شود. در بعضی موارد، این پکینگ را به تفلون و یا روغن نیز آغشته می کنند تا ضریب اصطکاک آن را کاهش داده و از آن برای مصارف گوناگون استفاده کنند.

 

نتیجه

به طور کلی، با وجود تنوع و گستردگی زیاد در میان انواع مواد نسوز و تفاوت هایی که در موارد استفاده آن ها وجود دارد، شباهت های ف زیادی نیز بین ویژگی های کلی مواد نسوز به چشم می خورد. برای مثال، همه این محصولات، تحمل حرارتی بالا و قدرت خیره کننده ای در مهار فشارهای وارد شده بر قطعات دارند. یا عملکرد مثبت و حفظ بازده بالا در بیشتر محیط های اسیدی و قلیایی و جلوگیری از خوردگی و اکسیداسیون قطعات،  از خود نشان داده و تاثیر فراوانی در محبوبیت مواد نسوز در میان صنایع را دارا خواهند بود. علاوه بر تمام   آنچه گفته شد،وجود خواص مکانیکی خوب در میان مواد نسوز  هم از اهمیت قابل توجهی برخوردار است؛ به گونه ای که منجر به مقاومت آن ها در برابر کشش و سایش می شود.

در بعضی موارد نیز، خواص دی الکتریک و یا قدرت جذب صدا، به این ویژگی ها اضافه شده و آن ها را تبدیل به یک  عایق الکتریکی و صوتی بی نظیر خواهد کرد. همین مسئله باعث شده تا از مواد نسوز به عنوان عایق تجهیزات مختلف صنعتی استفاده گردد؛ چرا که این محصولات با افزایش ماندگاری و طول عمر قطعات، در طولانی مدت هزینه های تعمیر و نگهداری را به شدت کاهش می دهند .پکینگ های نسوز هم از این قاعده مستثنی نیستند. یک انتخاب صحیح از فروشگاهی که به آن اعتماد کامل دارید می توانید تا حد زیادی آب بندی و درزگیری و در ازای آن عمر قطعه شما را تا حد زیادی افزایش داده و باعث شود تا شما از خرید خود تا حد زیادی راضی باشید.

 

شما کاربران عزیز سایت نسوز آوران آترا میتوانید به جهت خرید انواع این محصول به آدرس فروشگاه ما در تهران مراجعه نموده و یا از طریق شماره تماس های زیر اقدام نمایید.

شماره های تماس:

 09121184711

02133113700

02133924005

02133924007

 

 

Nrank .irمشاهده نوشته ها

Avatar for nrank .ir

نوین رنک از ایجاد تا صفر تا صد کسب و کار شما ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *