امتیاز کاربران

پارچه نسوز و پارچه پیشگیرنده شعله چه تفاوت هایی دارند؟

Fireproof fabric and flame retardant fabric

در بیشتر حوادث آتش‌سوزی، میزان اشتعال‌پذیری مواد موجود در محیط، با میزان سرعت گسترش حریق و حجم خسارت وارد شده، ارتباط مستقیم دارد. این مسئله در محصولات سلولزی مانند پارچه‌ها که اشتعال‌پذیری بسیار بالایی دارند، بسیار مشهود است.

در سال‌های اخیر با پیشرفت فناوری نانو در صنعت نساجی، دانشمندان و مهندسان نساجی به روش‌های کارآمدی دست پیدا کرده‌اند که خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد. این پارچه‌ها تحت عنوان پارچه نسوز و پارچه پیش گیرنده شعله، تولید و عرضه می‌شوند. در ادامه این مقاله از سایت نسوز آوران آترا، به بررسی و مقایسه این دو محصول کاربردی و با ایمنی بالا که در صنایع بسیاری استفاده می‌شوند، خواهیم پرداخت.

 

پارچه نسوز چیست؟

به زبان ساده به پارچه‌هایی که از مقاومت حرارتی بسیار بالایی برخوردار هستند، پارچه نسوز می‌گویند. علت مقاومت بالای این پارچه‌ها در برابر حرارت، نوع الیاف استفاده شده در این پارچه‌ها است. جنس الیاف پارچه نسوز شامل موارد زیر است:

 • الیاف فایبرگلاس
 • الیاف آرامید
 • الیاف گرافیت
 • الیاف فایبر
 • الیاف سرامیک
 • الیاف شیشه
 • الیاف مد اکریلیک
 • و …

تولیدکننده پارچه نسوز، برای کیفیت بهتر و بر اساس نوع کاربرد پارچه نسوز، آنها را از ترکیب الیاف مصنوعی (جنس الیاف مصنوعی از مواد نفتی است.) با الیاف طبیعی تولید می‌کند. پارچه نسوز الیاف طبیعی، پس از سوختن به شکل پودر در خواهد آمد؛ اما پارچه نسوز الیاف مصنوعی پس از سوختن به شکل گلوله در می‌آید.

ممکن است بپرسید که مگر پارچه نسوز هم می‌سوزد که شکل آن با سوختن تغییر می‌کند؟ پس علت نام‌گذاری آن چیست؟

برای پاسخ باید بگوییم که پارچه نسوز، غیر قابل اشتغال است! در واقع این محصولات به‌نوعی تولید شده‌اند که می‌توانند خود را خاموش کنند (الیاف شیشه، پلی‌استرهای خاص و الیاف‌های مد اکریلیک)؛ اما درصورتی‌که در معرض دمایی بیشتر از دمای مقاومتشان قرار بگیرند، بدون شعله‌ورشدن، تجزیه و متلاشی خواهند شد.

برای درک بهتر کاربرد پارچه نسوز، توصیه می‌شود به فیلم آزمایش شعله، لباس کار نسوز مراجعه کنید.

 

پارچه پیش گیرنده شعله چیست؟

پارچه پیش گیرنده شعله، از ترکیب ماده ضد شعله با پارچه معمولی، به‌صورت رویه یا همان روکش تولید می‌شود. این کار به‌منظور جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی و خسارت‌های ناشی از آن، با پایدار کردن شعله انجام می‌گیرد.

انواع پارچه پیش گیرنده شعله عبارت‌اند از:

پارچه پیش گیرنده شعله دائمی که در مراحل اولیه تولید پارچه انجام می‌شود.

پارچه پیش گیرنده شعله از بین رونده که در مراحل رنگ و پایان تولید پارچه انجام می‌شود.

نکته: پارچه ضد شعله از بین رونده، پس از هر بار شستشو، خاصیت خود را از دست خواهد داد؛ اما پارچه ضد شعله دائمی تا ۵۰ بار شستشو قابلیت پیش گیرندگی خود را حفظ می‌کند.

نواع کاربرد پارچه پیش گیرنده حریق شامل موارد زیر است:

 • پارچه‌های فراوری شده با ماده پیش گیرنده از جنس پنبه خالص
 • پارچه‌های پیش گیرنده آتش از جنس پنبه پلی‌استر
 • پارچه پیش گیرنده شعله آرامید
 • پارچه پیش گیرنده شعله نومکس
 • پارچه پیش گیرنده شعله نیتریل
 • پارچه پیش گیرنده شعله دوپون کولار
 • پارچه استرالیا PR97

بررسی ۱۳ تفاوت مهم پارچه نسوز با پارچه پیش گیرنده شعله:

Fireproof fabric naatra

در مطالب بالا دانستیم پارچه نسوز چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؛ همچنین با تعریف پارچه‌های پیش گیرنده شعله و انواع آن‌ها نیز آشنا شدیم. در ادامه به مقایسه تفاوت‌های این دو نمونه از محصولات نسوز، خواهیم پرداخت:

پارچه ضدحریق یا همان پارچه نسوز، از مواد غیر قابل اشتعال تولید می‌شود؛ ولی پارچه پیش گیرنده حریق از ترکیب مواد شیمیایی به پارچه به دست می‌آید.

پارچه نسوز از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است؛ اما پارچه پیش گیرنده این‌طور نیست!

پارچه ضد آتش، پس از آتش‌سوزی، نمی‌سوزد و شعله‌ور نخواهد شد؛ ولی پارچه ترکیب شده با مواد شیمیایی پیش گیرنده آتش، تنها باعث پایداری شعله و جلوگیری از گسترش سریع‌تر کمک می‌کند.

پارچه نسوز درصورتی‌که درجه حرارت از میزان مقاومت حرارتی پارچه، بیشتر شود، به‌آرامی متلاشی خواهند شد؛ ولی پارچه پیش گیرنده آتش، پس از آتش‌گرفتن، گازهایی را تولید می‌کنند که منجر به خاموشی آتش می‌شود. (از طریق جداسازی اکسیژن از محل سوختن)

انواع پارچه نسوز، به علت تولید از مواد نسوز همواره خاصیت ضد آتش بودن خود را خواهند داشت؛ ولی پارچه‌هایی که از ترکیب ماده پیش گیرنده تولید می‌شوند، به‌صورت موقتی (کوتاه‌مدت یا بلندمدت) کاربردی هستند.

قیمت پارچه نسوز، در مقایسه با پارچه پیش گیرنده بالاتر است؛ به همین علت برای کاربردهایی مانند دوخت لباس نسوز آتش‌نشانی و … کاربر دارد. خرید پارچه پیش گیرنده شعله، برای هتل‌ها، بیمارستان‌ها و … صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

پارچه نسوز علاوه بر خاصیت ضد آتش بودن، دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بسیار بالایی است؛ اما محصولات پیش گیرنده آتش این‌گونه نیستند!

پارچه نسوز، ضد اسید و باز نیز هست؛ ولی پارچه پیش گیرنده حریق این‌گونه نیست.

پارچه نسوز در برابر روغن‌ها مقاومت بالایی دارند؛ ولی پارچه پیش گیرنده شعله دارای خاصیت ضد روغن نمی‌باشد.

معمولاً میزان مقاومت حرارتی پارچه نسوز، دمایی بیشتر از ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد است؛ ولی محصولات پیش گیرنده شعله از مقاومت حرارتی پایینی برخوردارند.

پارچه نسوز به‌خاطر نحوه تولید منحصربه‌فردی که دارد، در برابر سایش، فشار، کشیدگی و جریان برق نیز مقاومت بسیار بالایی دارد.

از انواع پارچه نسوز برای کاربردهای مهمی مانند عایق‌کاری نیروگاه‌های برق، دیگ‌های بخار، لوله‌های تأسیسات و … استفاده می‌شود.

پارچه نسوز در زمان بروز حادثه، در مقایسه با پارچه‌های پیش گیرنده، به میزان بیشتری از خسارت مالی و جانی جلوگیری می‌کند.

 

سخن پایانی:

در این مقاله از سایت نسوز آوران آترا، سعی کردیم تا به‌صورت کامل شما را با تفاوت‌های پارچه نسوز و پارچه پیش گیرنده آتش آشنا کنیم. برای خرید اینترنتی پارچه نسوز، به اینجا مراجعه نمایید.

 

سؤالات و تجربیات خود دررابطه‌با خرید پارچه نسوز را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

 

 

Nrank .irمشاهده نوشته ها

Avatar for nrank .ir

نوین رنک از ایجاد تا صفر تا صد کسب و کار شما ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *