نوار کپتون و موارد استفاده آن

امتیاز کاربران

نوار کپتون یا بقولی چسب کاپتون ! از فیلم پلی آمید که توسط شرکت دوپانت توسعه یافته همراه با چسب نسوز سیلیکون ساخته شده است.

نوار فیلم پلی آمید ، کپتون دارای ویژگی های منحصر بفردی مانند : الکتریکی ، حرارتی ، شیمیایی ، مکانیکی و مقاومت بسیاری در برابر دمای زیاد ، لرزش و دیگر محیط های سخت دارد.

نوار کپتون می تواند به عنوان عایق الکتریکی و حرارتی نیز به کار رود.

سطح براق چسب کاپتون فوق العاده صاف و مسطح است ، به علت این سطح بسیار صاف پس از کندن چسب از سطح هیچ گونه اثری از خود برجای نمی گذارد.

موارد استفاده نوار کپتون در صنعت بسیار است که میتوان به چند مورد آن اشاره کرد :

 1. حفاظت از برد در هنگام لحیم کاری
 2. عایق الکتریکی در ترانسفورماتور، سیم پیچ و موتورهای الکتریکی.
 3. نگهدارنده باتری های لیتیومی
 4. به عنوان نگهدارنده در چاب سابلیمیشن
 5. استفاده در پنل های خورشیدی

کاربرد نوار چسب نسوز کپتون در چاپ سابلیمیشن :

چاپ سابلیمیشن یکی از بهترین انواع چاپ بر روی اشیاء است. به وسیله این نوع چاپ امکان چاپ روی بسیاری از سطوح با کیفیت و با ماندگاری بالا و همچنین قیمت مناسب، در تیراژ حتی 1 عدد امکان پذیر است.

نحوه کار چاپ سابلیمیشن بصورت زیر است:

ابتدا طرح مورد نظر رو با پرینتر مخصوص سابلیمیشن بر روی کاغذ مخصوص پرینت میکنیم .سپس کاغذ رو بر روی جسم مورد نظر با نوار چسب نسوز کپتون می چسبانیم (یکی از بهترین نوار چسب نسوز در بازار نوار کپتون می باشد) و با دستگاه پرس حرارتی پرس میکنیم. پس از چند دقیقه بر اثر حرارتی که به کاغذ داده میشود، جوهرها تصعید شده و به جسم منتقل میشوند.

نوار کپتون در چاپ سابلیمیشن

کاربرد نوار چسب نسوز کپتون در فضانوردی :

یکی از بهترین نوار چسب های نسوز که  مورد آزمایش های فراوانی از سمت ناسا شده برای استفاده در ایستگاههای فضانوردی و فضانوردان نوار کپتون می باشد.

عایق کردن دسته و ابزارآلات در فضا ممکن است منجر به سنگین و گرانبها شدن آن شود کافی است این وسایل را در نوار کپتون بپیچید.آرشیوهای ناسا پر است از ابزارهای در نوار کپتون پیچیده شده که برای فعالیت های غیرفعال در هنگام ساخت ایستگاه  فضایی بین المللی استفاده می شود.

چسب کاپتون استفاده ی گسترده ای در ماموریت های فضایی و ماموریت های اپولو دارد.

کاربرد نوار کپتون در فضا

کاربرد نوار کاپتون در چاپ سه بعدی  :

استفاده از این نوار از سطح تخت چاپگر سه بعدی محافظت میکند و به عنوان یک لایه محافظ عمل می کند ، برای اینکار ابتدا یک اسپری آب خالی را اب می کنیم سپس مقداری مایع دستشویی یا مایع ظرفشویی به ظرف اسپری آب اضافه می کنیم ظرف را بخوبی تکان می دهیم تا یک محلول چسبناک مانند شود ، سپس صفحه ساخت پرینتر را جدا میکنیم و آنرا از هرگونه سطح نا مسطحی یا هرگونه مواد اضافی پاک میکنیم .

” توضیح تکمیلی درباره صفحه ساخت پرینتر : هر پرینت سه بعدی ، روی یک صفحه ای به نام صفحه ساخت و یا صفحه پرینت انجام می گیرد و این صفحات ساخت تعیین کننده ی اندازه ساخت در دو راستای طول و عرض می باشند. ”

در مرحله ی بعد محلول ساخته شده را بر روی صفحه پرینت اسپری می کنیم ، در مرحله ی بعد از چسب کاپتون یا همون چسب نسوز کپتون عریض به اندازه ای که صفحه ساخت را پوشش بدهد برش میدهیم حتما مراقب باشید که چسب به جایی نچسبد اگر تونستید از یه همراه یا دوست بخواهید که بهتون کمک کنه چسب رو روی صفحه میزاریم و مطمئن میشیم که لب به لب صفحه چسبانده ایم اضافی چسب را با کاتر یا برش دهنده ی دیگه برش می دیم .

حباب بین چسب کپتون و صفحه ساخت را با یک کاردک پلاستیکی یا یک عابر بانک یا یک کارت ویزیت سطح ان را صاف میکنیم تا همه ی حباب ها از سطح خارج شود و یکدست شود .

صفحه پرینت اماده پرینت گرفتن شده و دوباره صفحه را سر جای خود قرار می دهیم .

چسب کپتون در چاپ 3 بعدی

از مزایای نوار کپتون میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • استفاده در محدوده دمای بسیار بالا تا ۴۰۰ درجه سانتی گراد
 • خواص چسبندگی خوب در سطوح دشوار
 • اثر چسبناکی بسیار بسیار کم پس از کندن از سطوح
 • مقاومت بالا در برابر سوراخ شدن
 • مقاوم در برابر اثرات شیمیایی
 • نرم و انعطاف پذیری بسیار بالا
 • ضد خوردگی

 

 

Nrank .irمشاهده نوشته ها

Avatar for nrank .ir

نوین رنک از ایجاد تا صفر تا صد کسب و کار شما ...

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *